Учням


                                                                                                                  клімат Євразії

Екскурс в історію архітектури «Скарбниця культур»                

Поступове зменшення кількості опадів із віддаленням від західних окраїн Євразії углиб материка знайшло своє відображення і в архітектурі. За умов вологого клімату з’явилися будинки із високим стрімким дахом, яким вода швидко скочується униз і не потрапляє всередину приміщення. Для прискорення швидкості стікання дощової води дахи роблять дво- або чотирисхилими. Як привило, саме такі дахи роблять  у сільських  будинках у Великій Британії, Ірландії, північній та Центральній Франції, Данії, Нідерландах. У Швейцарії будинки мають високий двосхилий дах, краї якого виступають дуже далеко, що захищає стіни від дощу і від снігу.

Там, де дощі рідке явище, - дах плоский. Переважно плоска покрівля характерна для народного житла Казахстану, Туркменістану, Афганістану, Пакистану тощо. Нерідко плоский дах зустрічається лише в північній частині країни, наприклад в центральних областях Індії і на півночі Франції. Це не випадково і вкотре підтверджує, що природні межі й адміністративні кордони часто не збігаються.

Оригінальна покрівля у країнах Східної Азії. Дах житлових будинків Японії, Кореї і Китаю чотирисхилий і має карнизи, які далеко виступають уперед. Усе це зроблено для захисту стін від дощу. Водночас, аби великі карнизи не перешкоджали проникати у приміщення сонячному світлу, на кутах вони загнуті догори.

          У народів Малайзії для захисту від мусонних злив схил даху, що звернутий до моря, роблять більш крутим і опускають значно нижче, ніж протилежний.